انجمن دندانپزشکی کودکان ایران

 • تاریخ : ۲۱ام دی ۱۳۹۷

درد آنژینی (درد قفسه سینه) و راه های طبیعی و گیاهی کاهش علایم آن

آنژین (درد قفسه سینه) یا همان دردهای کرونری که ناشی از تنگی و انسداد نسبی عروق کرونر قلب است، به دردهای آنژینی معروف است. شریان های کرونر، عروق خون رسان به عضله قلب هستند. البته ممکن است درد سینه به علت التهاب جدار خارجی قلب (پریکاردیت) باشد. درد های آنژینی از اهمیت بالایی برخوردار هستند زیرا در صورت عدم توجه به آن ها خطر سکته قلبی بسیار افزایش می یابد. افرادی که به آنژین قفسه سینه مبتلا بوده و تحت درمان هستند می توانند از درمان های تکمیلی زیر به عنوان کمک کننده ای جهت پیشگیری از عود حملات (نه درمان صد در صدی) استفاده کنند. حال، درد آنژینی (درد قفسه سینه) و راه های طبیعی و گیاهی کاهش علایم آن را بررسی خواهیم کرد.

 

درد آنژینی (درد قفسه سینه) و راه های طبیعی و گیاهی کاهش علایم آن

درد آنژینی (درد قفسه سینه) و راه های طبیعی و گیاهی کاهش علایم آن

 

علل و علایم درد آنژینی (درد قفسه سینه)

دردهای آنژینی به دلیل کاهش خون‌رسانی به عضله قلب صورت می گیرد و اگر خون رسانی کاهش بیشتری پیدا کند، ممکن است به سکته قلبی منجر شود. بیشتر این دردها موقع فعالیت جسمانی مانند  دویدن، بار سنگین برداشتن، راه رفتن و بالارفتن از پله ایجاد می‌شود و بیمار احساس سنگی بر روی سینه‌ می کند. البته درد بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه با استراحت یا قرص زیر زبانی کم کم خوب می‌شود. نشانه های درد آنژینی عبارتند از:

 • درد قفسه سینه
 • خستگی
 • سرگیجه
 • تنگی نفس
 • عصبانیت همراه با استرس
 • درد بازو، گردن، فک، شانه و یا پشت
 • عرق کردن

عوامل خطرناکی که درد های آنژینی را افزایش می دهند عبارتند از: استرس، دیابت، افزایش چربی خون، افزایش فشار خون، چاقی، افزایش سن و سیگار کشیدن است.

درد آنژینی (درد قفسه سینه) و راه های طبیعی و گیاهی کاهش علایم آن

سیر

نسخه اول

٢ تا ٣ حبه سیر تازه را به مدت یک ساعت در شیر تازه نجوشیده بخیسانید. سپس، این حبه های سیر را بخورید. این کار باید به ویژه در مواردی که افراد مبتلا به فشار خون بالا هستند و پس از حمله قلبی در مدت زمان نقاهت ادامه یابد.

نسخه دوم

٢ تا ٣ حبه سیر له شده را در یک لیوان شیر بجوشانید. این شیر تهیه شده را به مدت یک هفته و روزانه یک بار بنوشید. این کار برای افرادی که مبتلا به انسداد حاد شریان ها هستند، مفید است. در تحت شرایط طبیعی، شیر و سیر ترکیب خوبی نیستند. فقط در موارد ویژه و جهت درمانی کوتاه مدت تجویز می شوند.

نسخه سوم

٢ تا ٣ حبه سیر را در روغن حیوانی سرخ کرده و توسط بیمارانی که دارای اضافه وزن نیستند، میل شود.

نسخه چهارم

٢ تا ٣ حبه سیر را آسیاب کرده تا خمیر نرم درست شود، این خمیر را در یک لیوان شیر زده شده مخلوط و میل نمایید.

 

همچنین بخوانید:  همه چیز در مورد سکته قلبی

 

کدو حلوایی یا کدو قلیانی

رژیم غذایی جهت افرادی که مبتلا به بیماری کرونر قلب هستند و یا افرادی که از انفارکتوس در حال بهبودی ماهیچه قلبی هستند باید شامل کدو حلوایی یا کدو قلیانی باشد. ۲۵۰ گرم کدو قلیانی یا کدو حلوایی سبز را به خوبی شسته و به قطعات کوچک برش دهید. اجازه دهید کدوها، همراه با کمی نمک معدنی و یک چهارم تا نصف قاشق چای خوری زردچوبه، بپزند.

زمانی که پخت کامل شد، کدوهای پخته شده را با مخلوطی از یک قاشق چای خوری زیره و یک قاشق چای خوری تخم گشنیز تفت داده شده و آسیاب شده،طعم دار کرده و میل نمایید. زیره و تخم گشنیز حاوی فیبر بوده و همچنین، خواص پایین آورنده کلسترول را دارد. مغز کدو قلیانی یا کدو حلوایی سبز دارای خواص ادرارآور و سم زدا است. به همین دلیل، پلاک های کلسترول و سخت شدگی شریان ها از سطح داخلی دیواره عروق توسط  زیره و گشنیز پاک شده و امکان احتمال انسداد عروق خونی و لوله های کلیوی کاهش می یابد.

تخم گشنیز

یک قاشق غذاخوری تخم گشنیز را در یک لیوان آب بجوشانید. پس از سرد شدن آن را توسط یک پارچه نازک صاف کنید. جهت درمان درد آنژینی، هر روز از این دمنوش بنوشید. این دمنوش مقادیر بالای کلسترول را پایین می آورد و همچنین، به دلیل خاصیت مدر بودن آن، به عملکرد صحیح کلیه ها کمک می کند.

ترکیب آنغوزه، زیره و زنیان

به میزان مساوی از آنغوزه، زیره و زنیان را به صورت جداگانه خشک کرده و بو بدهید. سپس، هر سه مواد را با هم مخلوط کرده و یک چهارم نمک معدنی به آن اضافه کنید. این مخلوط را در یک شیشه خشک و مقاوم نسبت به هوا نگهداری کنید و روزانه نصف قاشق چای خوری از آن را با یک لیوان آب گرم بخورید. این مخلوط برای در سینه ناشی از سوزش معده، سوء هاضمه و نفخ که علایم آن ها اغلب اوقات همانند علامت درد آنژینی است، مفید می باشد.

 

درد آنژینی (درد قفسه سینه) و راه های طبیعی و گیاهی کاهش علایم آن

درد آنژینی (درد قفسه سینه) و راه های طبیعی و گیاهی کاهش علایم آن

 

دمنوش جعفری

مصرف روزانه دمنوش گیاهی که از برگ های جعفری و میوه آن درست شده است، در سه نوبت، به افرادی که فشار خون بالا یا بیماری قلبی ناشی از تصلب شرائین دارند، مفید است. این دمنوش گردش خون را بهبود می بخشد زیرا، جعفری دارای خواص شبیه به کومارین (ماده ای شیمیایی که ضد انعقاد خون است) است. از این رو این دمنوش به عناصر سلولی موجود در خون اجازه نمی دهد که سفت شوند.

خیار هندی ( آگل مارملوز)

مغز میوه یا آب خیار هندی (مارملوز)، تقویت کننده قلب بوده و درمانی برای بیماری های قلبی است. این میوه باید هنگامی که در آنژینی وجود دارد، خورده شود. خیار هندی (مارملوز) دارای خاصیت ضد انعقاد است. همچنین، آب یا میوه آن باید به دقت جویده شود و از مصرف بیش از حد آن اجتناب کرد چون گرایش به رسوب کردن در معده دارد. اگر این میوه بی وقفه مصرف شود و یا در دفعات زیاد با مقدار فراوان خورده شود، ممکن است باعث یبوست یا نفخ شود.

آب انار

مصرف روزانه یک چهارم آب انار در یک نوبت، سبب تقویت قلب می شود.

زنجبیل

نصف قاشق چای خوری عصاره زنجبیل تازه با نصف قاشق چای خوری عسل، درد آنژینی (در قفسه سینه) را تسکسن می دهد.

رژیم غذایی مناسب برای کاهش درد آنژینی

 • رژیم غذایی جهت بیمارانی که مبتلا به بیماری قلبی هستند، باید فاقد مواد غذایی تند، ادویه دار و سرخ کردنی باشد.
 • کدو حلوایی سبز، پرتقال، موز، گوآوا، سیب و میوه های خشک نیز مفیدند.
 • از چربی های هیدروژنه اجتناب کنید.

نکته: تمامی نکته ها و موادغذایی طبیعی که در فوق ارائه شد، جهت درمان درد آنژینی نیست. در واقع، درمان گیاهی و طبیعی صد در صدی برای این بیماری وجود ندارد و در صورت بروز مشکلات قلبی و درد در قفسه سینه باید به پزشک مراجعه کنید. اما، این نسخه ها به جلوگیری از علایم درد آنژینی و حملات قلبی کمک می کند.

 

خرید عرق جعفری

عرق جعفری را با خواص اشتهاآور، ادرارآور، ضد اسهال، رفع بیماری های کبد، رفع کم خونی، بادشکن، درمان آسم، ضد گرفتگی عضلانی، بدون هیچ اسانس و افزودنی شیمیایی، از فروشگاه انجمن دندانپزشکی کودکان تهیه نمایید.

 @attarak_ad