انجمن دندانپزشکی کودکان ایران

 • تاریخ : ۹ام شهریور ۱۳۹۷

ای وی اف یا لقاح مصنوعی، فرایند پیچیده ای است که در درمان ناباروری مورد توجه قرار دارد. در طول انجام ای وی اف تخمک های بالغ از تخمدان ها بازیابی شده و در شرایط آزمایشگاهی با اسپرم ترکیب می شوند. سپس رویان های ایجاد شده در رحم قرار داده می شوند. یک چرخه ای وی اف حدود ۲ هفته زمان خواهد برد. ای وی اف موثرترین فرم تکنولوژی های کمک باروری می باشد. ای وی اف می تواند با استفاده از تخمک های خود فرد یا با استفاده از تخمک و اسپرم اهدایی انجام شود. در برخی موارد ممکن است از رحم اجاره ای نیز استفاده شود. شانس ای وی اف موفق و تولد فرزندانی سالم بستگی به فاکتورهای متعددی مانند سن و علت ناباروری دارد. علاوه بر این ای وی اف فرایندی زمان بر، پر هزینه و تهاجمی خواهد بود. اگر در طول فرایند ای وی اف بیش از یک رویان در رحم قرار داده شود، احتمال داشتن چند جنین و بارداری دو قلو افزایش می یابد. متخصص نازایی شما را در درک چگونگی انجام ای وی اف و خطرات ای وی اف یاری خواهد داد.

شما همچنین می توانید مقاله های همه راه های درمان نازایی، بارداری بعد از سقط جنین و چگونه با ناباروری کنار بیاییم؟ که توسط سایت انجمن دندانپزشکی کودکان تهیه شده است، را مطالعه کنید.

دلایل انجام ای وی اف

آی وی اف

علت انجام ای وی اف، وجود ناباروری و برخی مشکلات ژنتیکی می باشد. اگر ای وی اف برای درمان ناباروری انجام شود، پیش از انجام ای وی اف ابتدا گزینه های کم تهاجمی تری مانند داروهای ناباروری استفاده می گردد تا تخمک گذاری تقویت شود. همچنین ممکن است از روش تلقیح درون رحمی استفاده شود. در تلقیح درون رحمی اسپرم در زمانی نزدیک به تخمک گذاری مستقیما به درون رحم تزریق می گردد. در صورتی که گزینه های مطرح شده پاسخ مطلوبی را نشان ندهد، در این صورت ممکن است از گزینه ای وی اف استفاده شود. در مورد خانم های بالای ۴۰ سال ممکن است از ای وی اف به عنوان گزینه اول خط درمان ناباروری استفاده شود. در صورت ابتلا به سایر مشکلات نیز ای وی اف به عنوان گزینه درمانی مورد توجه قرار داده می شود.

برخی دلایل انجام ای وی اف عبارت است از:

 1. انسداد و بسته شدن لوله های فالوپ: آسیب و انسداد لوله های فالوپ بارور شدن تخمک را دشوار می سازد ، از طرفی جنین نیز نمی تواند به خوبی به سمت رحم حرکت کند، در این شرایط ممکن است از ای وی اف استفاده شود.
 2. اختلال در تخمک گذاری: نارسایی تخمدان در سنین قبل از ۴۰ سالگی سبب از دست رفتن عملکرد نرمال تخمدان می شود. اگر تخمدان ها به درستی عمل نکنند، در آن صورت مقدار کافی هورمون استروژن تولید نمی شود، یا اینکه تخمک گذاری منظم مختل می گردد، در این شرایط ممکن است از ای وی اف استفاده شود.
 3. اندومتریوز: اندومتریوز زمانی روی می دهد که بافت تخمک به فضای خارج از رحم یعنی تخمدان ها و لوله های فالوپ منتشر شود و در عملکرد مناسب این ارگان ها اختلال ایجاد کند. اختلال در عملکرد این ارگان ها می تواند دلیلی برای انجام ای وی اف باشد.
 4. فیبروم رحمی: فیبروم ها توده های خوش خیمی می باشند که در دیواره رحم ایجاد می شود و در سنین ۳۰ تا ۴۰ سالگی شایع می باشند. فیبروم ها در لانه گزینی مناسب تخمک های بارور شده اختلال ایجاد می کنند.
 5. بستن لوله های فالوپ: این روش نوعی عقیم سازی در زنان محسوب می شود تا روشی دائمی برای پیشگیری از بارداری باشد. در این شرایط با استفاده از ای وی اف می توان احتمال بارداری را تقویت کرد.
 6. اختلال در تولید تخمک یا اختلال در عملکرد تخمک: غلظت نامناسب اسپرم، اختلال در حرکت اسپرم، اندازه و شکل آن می تواند باروری را دشوار سازد. در این شرایط ممکن است استفاده از ای وی اف در وقوع بارداری موثر واقع شود.
 7. ناباروری بدون دلیل مشخص: ناباروری بدون دلیل روشن ممکن است علت انجام ای وی اف محسوب شود.
 8. اختلال ژنتیکی: اگر شما یا همسر شما در خطر انتقال بیماری وراثتی به جنین قرار داشته باشید، در آن صورت ممکن است انجام ای وی اف گزینه مناسبی برای شما باشد. در این شرایط ابتدا تخمک ها بازیابی شده و بارور می گردند. سپس غربالگری های ژنتیکی انجام می گیرد تا رویان فاقد مشکلات ژنتیکی وارد رحم گردد.
 9. افراد مبتلا به سرطان و سایر بیماری ها: درمان سرطان (شیمی درمانی یا رادیوتراپی) به قدرت باروری شما آسیب خواهد رساند. در این شرایط انجام ای وی اف می تواند به عنوان گزینه مناسب مورد توجه قرار گیرد. تخمک های برداشت شده از تخمدان ها در شرایطی فریز شده و برای استفاده آینده کنار گذاشته می شود. همچنین ممکن است ابتدا لقاح مصنوعی انجام شده سپس رویان های به دست آمده فریز شوند.
 10. عدم کارکرد مناسب رحم: اگر رحم قادر به حمل جنین نباشد در آن صورت ممکن است با استفاده از ای وی اف تخمک بارور شده سپس در رحم فرد دیگری برای ادامه فرایند بارداری قرار گیرد.

دلایل ناموفق بودن ای وی اف

ivf

آی وی اف موثرترین تکنیک کمک باروری می باشد. روش ای وی اف می تواند با استفاده از تخمک های خود فرد و اسپرم شریک جنسی او انجام شود. همچنین در روش ای وی اف می توان از اسپرم، تخمک و رویان اهدایی نیز استفاده کرد. در برخی موارد برای لانه گزینی رویان نیز می توان از یک رحم اجاره ای بهره برد. شانس داشتن فرزندی سالم با استفاده از روش ای وی اف به فاکتورهای متعددی از جمله سن و علت ناباروری بستگی دارد. بنابراین دلایل ناموفق بودن عمل ivf می تواند متعدد باشد. همچنین ای وی اف روشی زمان بر، پرهزینه و تهاجمی محسوب می شود. اگر بیش از یک رویان در رحم لانه گزینی انجام دهد در آن صورت انجام عمل ای وی اف می تواند به داشتن بارداری چند قلو بیانجامد.

همان طور که عنوان شد، دلایل ناموفق بودن عمل ivf به فاکتورهای متعددی بستگی دارد. این فاکتورها عبارت است از:

 1. سن مادر: خانم های جوان تر که از تخمک های خود و با استفاده از ای وی اف باردار می شوند در مقایسه با خانم هایی که سن بالاتری دارند، درصد موفقیت بیشتری دارند. خانم های بالای ۴۱ سال برای افزایش درصد موفقیت ای وی اف اغلب ناچارند از تخمک های اهدایی استفاده کنند.
 2. وضعیت رویان: انتقال رویانی که بیشتر رشد کرده در مقایسه با رویان های که دو یا سه روزه شانس موفقیت ای وی اف را افزایش می دهند. اما به طور کلی همه رویان ها نمی توانند زنده بمانند و فرایند رشد را طی کنند.
 3. سابقه باروری: خانم هایی که قبلا زایمان انجام داده اند، شانس بهتری در باردار شدن مجدد با استفاده از عمل ای وی اف دارند و این در مقایسه با خانم هایی است که هرگز زایمان انجام نداده اند. درصد موفقیت ای وی اف در خانم هایی که قبلا از این تکنیک چندین بار استفاده کرده و باردار نشده اند، پایین تر نیز می باشد.
 4. علت ناباروری: داشتن منابع کافی تخمک می تواند شانس باردار شدن با استفاده از ای وی اف را افزایش دهد. خانم هایی که به اندومتریوز شدید مبتلا هستند کمتر شانس موفقیت در بارداری را با استفاده از ای وی اف دارند و این در مقایسه با خانم هایی است که به ناباروری با دلیل ناشناخته مبتلا هستند.
 5. فاکتورهای مربوط به شیوه زندگی: خانم هایی که سیگار می کشند، تخمک کمتری را تولید کرده و احتمال بروز سقط در آن ها بیشتر است. سیگار کشیدن می تواند درصد موفقیت ای وی اف را تا ۵۰ درصد کاهش دهد.

نکته مهم:

 • چاقی از فاکتورهای موثر دیگری است که می تواند شانس باردار شدن و تولد فرزند را کاهش دهد. مصرف الکل، داروهای مخدر، مصرف بیش از حد کافئین و برخی داروها نیز می تواند تاثیرات منفی را بر درصد موفقیت ای وی اف به دنبال داشته باشد.

انجمن دندانپزشکی کودکان

دلایل انجام ای وی اف یا لقاح مصنوعی

۵ (۱۰۰%) ۱ vote