انجمن دندانپزشکی کودکان ایران

  • تاریخ : ۲۵ام شهریور ۱۳۹۷

معرفی چوب کاسیا تلخ

معرفی چوب کاسیا تلخ

معرفی چوب کاسیا تلخ و خواص آن

در بازار دارویی ایران با نام های چوب کاسیا و چوب تلخ و در کتب طب سنتی با نام قصب مر ذکر می شود. در این مطلب به خواص، فواید و نحوه استفاده از این گیاه پرداخته می شود.

مشخصات کاسیای تلخ را بدانیم.

درختچه ای است کوتاه که در جنگل های گویان و جامائیکا می روید. چوب این درختچه دارای ماده موثر تلخی است به نام کاسین که در طب سنتی مستعمل است. این درختچه در ایران نمی روید ولی چوب آن در بازار دارویی ایران عرضه می شود و از نظر خواص طبی برای تقویت معده و تحلیل گاز بسیار مفید است.

کاسیای تلخ دارای چه ترکیبات شیمیایی است؟

از نظر ترکیبات شیمیایی در چوب کاسیا ماده تلخی وجود دارد که ماده عامل آن کاسین نام دارد که کاسین از عوامل محرک قوی جهاز هاضمه است. ضمنا در ترکیب موادی برای تهیه کاغذهای مگس کش نیز استفاده می شود.

خواص و کاربرد کاسیای تلخ را بدانیم.

چوب کاسیای تلخ معمولا استوانه ای شکل به رنگ خاکستری مایل به زرد است خارج آن نقطه دار و در داخل سفید رنگ و بی بو ولی بسیار تلخ است. چوب کاسیای تلخ را خرد کرده و یا رنده کرده به صورت گرد در می آورند و پس از خیس کردن در آب از محلول حاصل که دارای ماده عامل کاسین است می خورند برای تقویت معده و رفع سو هاضمه بسیار مفید است.

 

همچنین بخوانید :   مسمومیت ها و نحوه برخورد با آن ها

 

روش تهیه محلول کاسیا چگونه است ؟

  • گرد یا رنده خرد کرده چوب کاسیا ۸ واحد
  • آب ۱۰۰۰ واحد

گرد چوب را مدت ۲ ساعت در آب خیس کرده آن را صاف می کنند و فنجان و فنجان می آشامند.

تهیه تنتور چوب کاسیا چگونه می باشد؟

  • گرد کاسیا یک واحد
  • الکل ۶۰ درجه ۵ واحد

رنده چوب کاسیا را در الکل خیسانده پس از ده روز آن را صاف می کنند و هر بار از ۱۰- ۲ گرم در شربتی ریخته می خورند برای تقویت معده و رفع گاز معده بسیار مفید است.

در استعمال خارجی از جوشانده ۱۲ گرم گرد چوب کاسیا در ۱۰۰۰ گرم آب به صورت تنقیه برای رفع کرمک استفاده می شود. کرمک یا اکسیور نوعی از کرم های ریز جنس نماتود است که در مقعد به نام کرمک ظاهر می شود. خوردن کاسیا علاوه بر خواص بالا موجبات افزایش ترشح املاح صفرا، براق و ترشح شیر را نیز فراهم می کند. مصرف آن ایجاد یبوست نمی کند و با املاح آهن نیز ناسازگار نبوده و عوارضی ایجاد نمی نماید. گیاه دیگری که از چوب آن برای موارد فوق استفاده می شود به نام کلمبو معروف است.

 

عرق دارچین

عرق دارچین را با خواص مقوی قلب، خلط آور، برطرف کننده عفونتهای گلو، پایین آورنده فشارخون، چربی و قند خون، بدون هیچ اسانس و افزودنی شیمیایی، از فروشگاه انجمن دندانپزشکی کودکان تهیه نمایید.

خرید عرق دارچین