انجمن دندانپزشکی کودکان ایران

 • تاریخ : ۶ام آذر ۱۳۹۷

با خواص گیاه بهمن آشنا شوید

بهمن یا استپی آفریقایی (Stipa Capensis)  گیاهی است دارویی از خانواده استپی (چمن سوزنی) است. علفی خودرو است که در نواحی کوهستانی می روید. این گیاه دو ساله دارای ارتفاع ۴۰ تا ۵۰ سانتیمتری است که گاهی ارتفاع آن تا حدود ۷۰ سانتیمتر می‌رسد. رنگ برگ هایش سبز متمایل به زرد است و شبیه به برگ های درخت آلو بخارا و خاردار می باشد. این گیاه بدون کرک بوده و گل هایش به رنگ های سرخ و سفید دیده می شود. در ادامه به معرفی گیاه بهمن سرخ و سفید خواهیم پرداخت. گیاه بهمن دو گونه دارد:

 • بهمن سرخ
 • بهمن سفید
معرفی گیاه بهمن

معرفی گیاه بهمن

اندام قابل مصرف گیاه بهمن

قسمت ریشه این گیاه خواص دارویی و درمانی دارد. ریشه بهمن سرخ، سرخ رنگ (ظاهرش سرخ تر از داخل آن است) بوده و ریشه بهمن سفید، خارج و داخلش سفید متمایل به زرد است. بهمن سرخ و سفید، هر دو خواص مشابه دارند با این تفاوت که بهمن سرخ خواص درمانی قوی تر و نیز گرم تر از سفید آن دارد. بهمن سفید سفید است و سرخ آن است طعم ریشه گیاه بهمن شیرین است. ریشه این گیاه شبیه به ریشه زردک است با این تفاوت که، ریشه بهمن کمی سخت تر، همراه با کجی، نا هموار و دارای بوی معطر و مطبوع می باشد.

محل روییدن این گیاه در مناطق کوهستانی چون خراسان، کرمانشاه، همدان، کردستان، اطراف ری، ایذه، گتوند، اشتران کوه و اطراف شهر پاسارگاد شیراز است.

موارد مصرف ریشه گیاه بهمن در دوران باستان

در کتاب های تاریخی، از ریشه گیاه بهمن سرخ و بهمن سفید در یک جشن باستانی به نام بهمنگان یا بهمنجه استفاده می کردند. در این جشن باستانی که در دومین روز ماه بهمن برگزار می شد، از ریشه گیاه بهمن در هر غذایی استفاده می کردند. ایرانیان باستان معتقد بودند که خوردن این گیاه به تقویت حافظه کمک می کند.

 

همچنین بخوانید: خواص دارویی گیاه کورک یا کبر را بشناسیم

 

خواص درمانی ریشه گیاه بهمن

 • طبیعت این دارو گرم و خشک است.
 • ریشه گیاه بهمن برای افرادی که دارای مزاج سرد و مرطوب هستند، بسیار سودمند است.
 • برای تقویت قوای جنسی مفید است.
 • مقوی قلب بوده و برای افرادی که مبتلا به بیماری های قلبی از جمله ضعف قلب هستند، بسیار موثر است.
 • از بین برنده نفخ بوده و برای درمان اختلالات بلغمی بسیار مفید است. همچنین، پاک کننده خوب خلط های بلغمی می باشد.
 • برای درمان خفقان، سنگ کلیه و سنگ های مجرای ادراری بسیار مفید است.
 • جهت درمان یرقان ویروسی موثر واقع می شود.
 • مالیدن ضماد ریشه بهمن به موی سر باعث خوشبو شدن و درخشندگی، مو خواهد شد.

ضماد آن جهت لطافت و درخشندگی پوست صورت و درمان لکه های سفید بسیار موثر است.

بدین منظور، یک مثقال از ریشه گیاه بهمن سرخ، یک مثقال از ریشه گیاه بهمن سفید و یک مثقال نمک طعام را مخلوط و آسیاب کنید. این پودر آسیاب شده را به نصف استکان عسل رقیق شده با آب اضافه کنید. سپس این ضماد را روی صورت بمالید و پس از چهار ساعت با آب گرم بشویید. این ضماد جریان خون را در مویرگ های پوست صورت افزایش داده و باعث زیبایی و درخشندگی پوست صورت می شود.

ریشه بهمن دارای خواص چاق کنندگی است.

بدین منظور افرادی که قصد افزایش وزن دارند، ۱۰ گرم پودر ریشه گیاه بهمن را ناشتا با آب میل کنند. همچنین می توانید ۲۰ گرم ریشه گیاه بهمن رادر آب بجوشانید. سپس آن را صاف کرده و مقداری شکر و بادام شیرین به آن افزوده و قبل از صبحانه (ناشتا) میل کنید.

برای درمان بیماری های زنانه مانند درمان ترشحات اضافی واژن بسیار مفید است.

بدین منظور، ریشه گیاه بهمن را در آب بجوشانید و مقداری زعفران به آن اضافه کنید. سپس این مخلوط را در رحم تنقیه (فرو بردن محلول یا مایعات به داخل واژن جهت از بین بردن عفونت و امراض واژن) کنید. همچنین، برای ساخت این محلول می توانید از پودر شده این گیاه استفاده کنید. این محلول رطوبت اضافی واژن را از بین می برد و آن را نیز خوشبو می کند.

 

خرید تخم گشنیز

تخ گشنیز را با خواص محافظت از سیستم عصبی، دشمن طبیعی رادیکال‌های آزاد، افزایش تولید سلول‌های قرمز خون، درمان سرماخوردگی و آنفولانزا، کنترل قند خون، افزایش سلامت چشم، تنظیم سیکل قاعدگی، جلوگیری از پوکی استخوان، رفع کم‌خونی، خوشبو کننده دهان، کاهش فشار خون، درمان اسهال، افزایش رشد مو، بدون هیچ اسانس و افزودنی شیمیایی، از فروشگاه انجمن دندانپزشکی کودکان تهیه نمایید.

 @attarak_ad