انجمن دندانپزشکی کودکان ایران

 • تاریخ : ۱۴ام آذر ۱۳۹۷

گام های زیر به شما خواهد آموخت که چطور مکیدن سینه توسط نوزاد و شیردهی صحیح به نوزاد، می تواند آغاز گردد. اجازه دهید نوزاد شیرخوار خودش به دنبال سینه های شما بگردد و به این منظور او را در شرایط آرام و ریلکس قرار دهید. به این ترتیب نوزاد در شرایط بسیار آرامی خواهد آموخت که چگونه سینه شما را در دهان قرار دهد. باید توجه داشت نوزاد بر اساس غریزه خود برای مکیدن سینه عمل می کند. به خاطر داشته باشید راهی برای آغاز شیردهی به نوزاد وجود ندارد. مادامی که نوزاد به درستی نوک سینه شما را بیابد برای تغذیه آماده خواهد شد.

شما همچنین می توانید به مقاله های مزایای شیردهی برای مادر و کودک، تغذیه نوزاد تازه متولد شده و علائم و درمان زردی در نوزادان که توسط سایت انجمن دندانپزشکی کودکان تهیه شده است، مراجعه کنید.

نحوه شیردهی صحیح به نوزاد

شیردهی صحیح به نوزاد

توجه داشته باشید:

 1. آرام نگاه داشتن محیط می تواند از اصول شیردهی صحیح محسوب شود: بهتر است هنگام شیردهی، به بالشی تکیه دهید، یا به نحوی قرار بگیرید که احساس راحتی داشته باشید.
 2. تماس پوست به پوست با نوزاد شیرخوار را حفظ کنید: نوزاد که تنها دارای پوشک می باشد و لباسی به تن ندارد را مخالف قفسه سینه خود نگاه دارید. نوزاد را به سمت بالا بین سینه ها قرار دهید و در زمان شیردهی تنها از مشاهده نوزاد لذت ببرید و به چیز دیگری نیاندیشید.
 3. اجازه دهید نوزاد فرایند را پیش برد: اگر نوزاد چندان گرسنه نباشد، در حالت جمع شده باقی خواهد ماند. اما اگر نوزاد شیرخوار گرسنه باشد، هنگام شیردهی با سر به شما ضربه خواهد زد و سعی می کند با شما ارتباط چشمی برقرار کند و پیچ و تاب می خورد. نشانه های گرسنه بودن نوزاد را بشناسید.
 4. نوزاد را پشتیبانی کنید، اما او را وادار به مکیدن سینه و شیرخوردن نکنید: هنگامی که نوزاد به دنبال سینه شما می گردد، مراقب سر و شانه های او باشید. برای مکیدن سینه توسط نوزاد و قرار گرفتن نوک سینه در دهان نوزاد به او کمک نکنید.
 5. اجازه دهید سینه ها به طور طبیعی آویزان باشد: زمانی که چانه نوزاد با سینه های شما برخورد می کند، احساس فشار سبب می شود، دهانش را باز کرده و نوک سینه را بیابد. مادامی که نوزاد شیرخوار چانه اش را به سینه های شما فشار می دهد و دهانش را باز می کند، باید بتواند به طور عمیقی با سینه های شما چفت شود.

نکته مهم:

 • به خاطر داشته باشید، نوزاد به هنگام تغذیه از شیر مادر قادر به تنفس نیز می باشد.

اگر شما بر اساس رویکرد طبیعی و غریزی نوزاد پیش رفتید، اما نوزاد هنوز هم نتوانست اتصال خوبی را برقرار کند، می توانید نکات زیر را برای شیردهی صحیح به نوزاد در نظر داشته باشید:

شیردهی صحیح به نوزاد

 • لب های کودک را با نوک سینه ها غلغلک دهید و او را تشویق کنید تا دهانش را باز کند.
 • نوزاد را نزدیک تر کنید، به نحوی که چانه ها و فک پایین او بتواند در تماس با سینه های شما باشد و بدین ترتیب شیر خوردن نوزاد آغاز شود.
 • لب پایین نوزاد را نظاره کنید.

اصول شیردهی صحیح به نوزاد

شیردهی صحیح به نوزاد

علائم اتصال خوب نوک سینه با نوزاد بدین شرح است:

 1. موقعیت مناسب شیردهی به شما احساس راحتی خواهد داد و به آسیب شما منتج نمی شود.
 2. قفسه سینه نوزاد مخالف قفسه سینه بدن شما قرار خواهد گرفت. نوزاد در موقعیت شیردهی صحیح، ناچار نخواهد بود تا حین شیر خوردن سر خود را تکان دهد.
 3. شما در پوزیشن های صحیح شیردهی، دیگر قادر به دیدن نواحی تیره رنگ پیرامون سینه نخواهید بود. البته اندازه ناحیه تیره اطراف نوک پستان شما و اندازه دهان نوزاد نیز در این میان اهمیت دارد.
 4. اگر مکیدن سینه توسط نوزاد به درستی انجام شده باشد، سینه شما دهان او را پر خواهد کرد.
 5. زبان نوزاد زیر سینه شما به حالت گود قرار خواهد گرفت، بنابراین شما نمی توانید زبان نوزاد را ببینید.
 6. شما می توانید هنگام شیردهی صحیح به نوزاد، صدای بلعیدن نوزاد را شنیده و یا بلعیدن او را ببینید. برخی از نوزادان فرایند بلعیدن را به قدری آرام انجام می دهند که ممکن است وقفه ای کوتاه در تنفس آن ها ایجاد شود و همین نشانه بلعیدن شیر توسط نوزاد خواهد بود.
 7. گوش های نوزاد در وضعیت صحیح شیردهی کمی تکان می خورد.
 8. لب های نوزاد همانند ماهی حرکتی رو به جلو خواهد داشت. نحوه شیردهی صحیح سبب می شود، شما قادر به مشاهده لب پایین نوزاد نباشید.
 9. روش شیردهی صحیح سبب می شود، چانه نوزاد در تماس با سینه های شما قرار گیرد.

مشکلات شایع در برقراری اتصال مناسب با سینه های مادر در شیردهی به نوزاد:

در ادامه مشکلات شایعی ذکر شده است که می تواند در برقراری اتصال مناسب هنگام شیردهی به نوزاد وجود داشته باشد. همچنین به نحوه رو به رو شدن با این مشکلات نیز اشاره شده است.

 1. ممکن است شما درد داشته باشید: خیلی از مادران عنوان می کنند زمانی که آغاز به شیردهی می کنند، احساس درد دارند. مادر و نوزاد برای یافتن وضعیت مناسب شیردهی و همچنین پوزیشن های صحیح شیردهی به زمان نیاز دارند، تا نوزاد بتواند اتصال مناسبی با نوک سینه مادر برقرار کند. مکیدن تنها نوک سینه توسط نوزاد ممکن است سبب احساس درد هنگام شیردهی شود. به آرامی سعی کنید حین شیردهی استراحتی به نوزاد دهید و انگشت تمیز خود را در گوشه دهان او قرار دهید. سپس سعی کنید تا نوزاد دوباره سینه های شما را بمکد. اگر نوزاد تنها نوک سینه های شما را می مکد، ظاهر نوک سینه خود را چک کنید. نوک سینه نباید حالت تخت و یا فشرده داشته باشد. نوک سینه باید گرد و مشخص باشد.
 2. شما و نوزاد ممکن است دچار احساس ناامیدی شوید: به خودتان زمان دهید و نوزاد را در موقعیت عمودی در آغوش خود قرار دهید. سعی کنید نوزاد را بین سینه های خود قرار دهید و سعی کنید، پوست او در تماس با پوست شما قرار داشته باشد. برای نوزاد آواز بخوانید و یا با او صحبت کنید. می توانید یکی از انگشتان خود را برای مکیدن در دهان نوزاد قرار دهید. مدتی بعد برای شیردهی دوباره تلاش کنید.
 3. نوزاد ممکن است به طور ضعیفی عمل مکیدن را انجام دهد: نوزاد شما ممکن است اتصال عمیقی برای مکیدن مناسب شیر از سینه های شما برقرار نکرده باشد. به آرامی سعی کنید حین شیردهی استراحتی به او دهید و انگشت تمیز خود را در گوشه دهان نوزاد قرار دهید. سپس دوباره سعی کنید. می توانید در صورتی که نگران تغذیه مناسب نوزاد خود هستید، با مشاور شیردهی نوزاد یا متخصص اطفال مشورت کنید. اما نگران نباشید.
 4. مکیدن ضعیف سینه ها به ندرت می تواند نشان دهنده وجود مشکلی در نوزاد شیرخوار باشد: ممکن است مشکلی در ارتباط با زبان نوزاد وجود داشته باشد. نوزادانی که در بخش frenulum زبان خود مشکلاتی دارند (این بخش از زبان بافتی است که زبان را به کف دهان متصل می کند)، ممکن است در حین تغذیه از شیر مادر با دشواری هایی مواجه شوند. این نوزادان ممکن است اضافه وزن مناسب دوران نوزادی را به دست نیاورند. همچنین مادران آن ها ممکن است هنگام شیردهی به نوزاد در نوک سینه خود احساس درد داشته باشند. در این موارد باید با پزشک مشورت کنید.

پوزیشن های صحیح شیردهی

شیردهی صحیح به نوزاد

پوزیشن های صحیح شیردهی برای در آغوش گرفتن نوزاد کدام است؟

برخی مادران پوزیشن هایی که در ادامه مطرح می شوند را برای شیردهی صحیح به نوزاد مناسب می دانند و با آن احساس راحتی دارند. شما همچنین می توانید از بالش هایی زیر بازوها، آرنج، گردن یا کمر خود استفاده کنید، تا احساس راحتی بیشتری داشته باشید. می توانید پوزیشن های مختلفی را در شیردهی امتحان کنید تا به این ترتیب بتوانید در یابید در کدام موقعیت احساس راحتی دارید. اگر یکی از این موقعیت ها برای شما مناسب نبود می توانید موقعیت دیگری را برای شیردهی به نوزاد امتحان کنید. موقعیتی که برای شیردهی در شما مناسب باشد ممکن است برای فرد دیگر مناسب نباشد.

روش شماره ۱:

شیردهی صحیح به نوزاد

اگر شما سزارین انجام داده باشید یا سینه های بزرگی داشته باشید، نوک سینه ها معکوس و یا مسطح باشد، این پوزیشن شیردهی برای شما مناسب خواهد بود. این پوزیشن شیردهی همچنین برای نوزادانی مناسب است که می خواهند در موقعیت عمود در حین تغذیه قرار بگیرند. نوزاد شیرخوار خود را به پهلو بگیرید، به نحوی که نوزاد روی کمرش قرار داشته باشد و با دستانش بتواند به سطح نوک سینه های شما برسد. مراقب سر نوزاد باشید. کف دست خود را زیر سر نوزاد قرار دهید.

روش شماره ۲:

شیردهی صحیح به نوزاد

این پوزیشن شیردهی برای نوزادان نارس و نوزادانی مناسب است که مکیدن ضعیفی دارند، زیرا در این پوزیشن شیردهی سر نوزاد از محافظت مناسبی برخوردار است و این موقعیت به نحوی است که می تواند نوزاد را در وضعیتی قرار دهد که در حین شیردهی در حالت اتصال باقی بماند. نوزاد را در موقعیتی قرار دهید که مخالف سینه ای باشد که قرار است تغذیه از آن انجام شود. با کف دست مراقب سر نوزاد باشید.

روش شماره ۳:

شیردهی صحیح به نوزاد

این پوزیشن شیردهی برای اغلب مادران و نوزادان ساده و راحت می باشد. در این موقعیت سر نوزاد را روی ساعد خود قرار دهید به نحوی که چهره نوزاد در مقابل چهره شما قرار بگیرد. به این پوزیشن شیردهی، موقعیت گهواره ای نیز گفته می شود.

روش شماره ۴:

شیردهی صحیح به نوزاد

در این پوزیشن شیردهی شما ابتدا به پشت دراز می کشید. نوزاد را در موقعیتی مقابل بدن خود قرار دهید به نحوی که سر نوزاد بالا و بین سینه ها قرار بگیرد. جاذبه و غریزه نوزاد را به سمت سینه ها راهنمایی خواهد کرد. مادامی که نوزاد به دنبال سینه های شما می گردد، باید مراقب سر و شانه های او باشید، اما او را وادار به مکیدن نکنید.

روش شماره ۵:

شیردهی صحیح به نوزاد

این موقعیت که به آن پوزیشن شیردهی دراز کشیده یا شیر دادن به نوزاد در حالت خوابیده گفته می شود، زمانی مناسب خواهد بود که شما سزارین انجام داده باشید. همراه با نوزاد به پهلو دراز بکشید به نحوی که چهره شما رو به روی چهره نوزاد قرار داشته باشد. نوزاد را نزدیک تر هل دهید به نحوی که بدن شما در تماس با بدن نوزاد باشد و شیردهی را آغاز کنید.

انجمن دندانپزشکی کودکان

The post نحوه شیردهی صحیح به نوزاد appeared first on انجمن دندانپزشکی کودکان.