انجمن دندانپزشکی کودکان ایران

 • تاریخ : ۶ام آذر ۱۳۹۷

آیا دندان درآوردن نوزاد سبب بی خوابی شما شده است؟ خستگی و گریه های مکرر سبب می شود، فرایند دندان درآوردن نوزاد فرایند بسیار سختی برای والدین و نوزاد به شمار آید. ابتدا ممکن است این پرسش ذهن شما را مشغول کرده باشد که دندان درآوردن نوزاد از چند ماهگی است؟ باید پاسخ داد زمان مناسب برای دندان درآوردن نوزاد متغیر می باشد، اما اغلب نوزادان تا ۶ ماهگی آغاز به دندان درآوردن می کنند. ترتیب دندان درآوردن نوزادان به این صورت است که ابتدا دو دندان جلویی از پایین مشخص می گردند و سپس دو دندان جلویی از بالا پدیدار می شوند. بهتر است راه های کاهش درد دندان درآوردن نوزادان همچنین مراقبت از دندان کودکان را بدانید.

شما همچنین می توانید مقاله های چگونه یک کودک سالم داشته باشیم؟، درمان برفک دهان در کودکان و پیشگیری از کمبود آهن در کودکان که توسط سایت انجمن دندانپزشکی کودکان تهیه شده است، را مطالعه کنید.

علائم دندان درآوردن نوزاد

دندان درآوردن نوزاد

علائم دندان درآوردن نوزاد عبارت است از:

 • ترشح بزاق بیش از حد
 • جویدن اشیای جامد
 • تحریک پذیری، بدخلقی و گریه
 • زخم شدن و حساس شدن لثه ها

بسیاری از والدین ممکن است مشکوک شوند که دندان درد می تواند سبب بروز تب و اسهال شود، اما محققین چنین باوری را درست نمی دانند. دندان درآوردن تنها می تواند سبب بروز علائمی در دهان و لثه گردد و دندان درآوردن نوزاد و اسهال همچنین دندان درآوردن نوزاد و تب چندان ارتباطی با هم ندارند.

کاهش درد دندان درآوردن نوزاد

دندان نوزاد

اگر فرایند دندان درآوردن نوزاد ناراحت کننده و سخت باشد، می توانید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 1. لثه های نوزاد را مالش دهید: با استفاده از انگشت یا پد گازی مرطوب می توانید لثه نوزاد را مالش دهید. این فشار به تسکین درد دندان درآوردن کودک کمک خواهد داد.
 2. لثه ها را خنک نگاه دارید: یک پارچه و یا یک دندان گیر خنک می تواند لثه های نوزاد را آرام کند. هرگز یک دندان گیر فریز شده برای کاهش درد دندان درآوردن نوزاد را در دست نوزاد قرار ندید. تماس با سرمای شدید می تواند برای او خطرناک باشد.
 3. از غذاهای سفت استفاده کنید: اگر فرزند شما از غذاهای جامد استفاده می کند، می توانید در زمان دندان درآوردن از خوراکی هایی مانند خیار یا هویج ورقه شده و یخ زده استفاده کنید، ولی باید بسیار مراقب او باشید. در صورت عدم مراقبت شما احتمال خفگی نوزاد وجود خواهد داشت.
 4. بزاق آویزان شده طفل را پاک کنید: ترشح بیش از حد بزاق بخشی از فرایند طبیعی دندان درآوردن محسوب می شود. برای پیشگیری از حساسیت و تحریک پوستی با استفاده از پارچه ای تمیز چانه طفل را پاک کنید. می توانید از مرطوب کننده های کرمی یا لوسیون هایی با پایه آبی استفاده کنید.
 5. می توانید درمان های غیر نسخه ای را امتحان کنید: اگر فرزند شما بیش از حد بد خلقی می کند، می توانید از استامینوفن و ایبوپروفن مخصوص اطفال برای او استفاده کنید. ممکن است به این ترتیب تسکین درد دندان درآوردن نوزاد صورت گیرد.

نکات مهم:

 • از مصرف داروهای حاوی بنزوکائین برای درمان درد دندان درآوردن کودکان اجتناب کنید. محصولات حاوی بنزوکائین با بروز مت هموگلوبینمی ارتباط دارد. مت هموگلوبینمی به اختلالی اشاره دارد که در آن سطح مت هموگلوبین بیش از حد افزایش داشته است. مت هموگلوبین در اصل هموگلوبینی است که با آهن ظرفیت سه پیوند برقرار کرده است. این بیماری در حالت شدید سبب می شود، اکسیژن رسانی به سلول ها مختل گردد. در نتیجه ممکن است علائمی مانند بی نظمی در ضربان قلب و تنگی نفس، تشنج و حتی کما اتفاق بیفتد. البته احتمال بروز چنین اختلالی بسیار نادر است.
 • سازمان غذا و داروی آمریکا همچنین توصیه کرده است که والدین نباید از قرص ها و ژل های دندانی همیوپاتیک برای کاهش درد دندان درآوردن نوزاد استفاده کنند، زیرا این ترکیبات نیز خطراتی را برای طفل به همراه دارد.

چه زمان باید با پزشک تماس بگیرم؟

مشکلات ناشی از دندان درآوردن نوزاد می تواند در منزل برطرف گردد. اما اگر نوزاد دچار تب گردید، باید با پزشک تماس حاصل شود. همچنین در صورت بروز سایر علائمی که می توانند نشان دهنده بیماری باشند و ارتباطی با دندان درآوردن ندارند، حتما به پزشک مراجعه کنید.

مراقبت از دندان کودکان

دندان درآوردن نوزاد

 1. بهترین کار برای مراقبت از دندان کودکان که به تازگی در آمده اند، آن است که به طور روزانه با پارچه ای لیف مانند، مرطوب و تمیز اقدام به پاک کردن لثه ها کنیم. استفاده از این پارچه سبب می شود ایجاد باکتری در دهان کاهش یابد.
 2. زمانی که اولین دندان طفل ظاهر می گردد، می توانید از مسواک های بسیار نرم استفاده کنید. تا ۳ سالگی می توان از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کرد، اما باید توجه داشت مقدار خمیر دندان نباید بیشتر از یک دانه برنج باشد.
 3. همچنین می توانید معاینه دندان کودک توسط دندانپزشک را نیز در نظر داشته باشید. انجمن دندانی آمریکا همچنین انجمن دندانپزشکان اطفال آمریکا توصیه می کنند، بعد از آن که اولین دندان طفل مشخص گردید و قبل از تولد یک سالگی اش حتما به ملاقات دندانپزشک بروید. در چکاپ دندانپزشکی سلامت دندان و لثه ها بررسی می گردد. به خاطر داشته باشید مراقبت از دندان کودکان به طور مناسب سبب می شود سلامت دهان و دندان آن ها در طول زندگی آینده آن ها تا حدی تامین و تضمین گردد.

انجمن دندانپزشکی کودکان

کاهش درد دندان درآوردن نوزاد

۴ (۸۰%) ۳ votes

: این مطلب را به اشتراک بگذارید