انجمن دندانپزشکی کودکان ایران

  • تاریخ : ۲۱ام مهر ۱۳۹۷

خواص گیاه نی هندی را بشناسیم

به فارسی نی هندی و در کتب طب سنتی با نام عربی آن غاب رومی آمده است.

مشخصات نی هندی را بدانیم

گیاهی است چند ساله که ارتفاع آن ۳-۵ متر است. ساقه آن به قطر انگشت، تو خالی استوانه شکل، بند بند و خیلی سخت می باشد که به سختی می توان آن را شکست، برگ های آن ساقه آغوش و بدون دم برگ، سبز خشن، دراز نوک تیز به طول ۵۰ -۶۰ سانتیمتر است. گل های آن به صورت مجتمع خوشه در انتهای ساقه گل دهنده ظاهر می شود. ریشه آن که در حقیقت ساقه زیرزمینی است، اسفنجی متورم دارای بریدگی های مارپیچی می باشد. رنگ پوست ساقه زیرزمینی آن زرد تیره و شفاف است. این ریزوم یا ساقه زیرزمینی که قسمت مورد استفاده گیاه در طب سنتی است به قطعات کوچک در آمده در معرض استفاده قرار می گیرد. بویی ندارد ولی طعم آن کمی شیرین است.

گیاه نی هندی را بشناسیم

گیاه نی هندی را بشناسیم

این گیاه معمولا اراضی با خاک شنی و مرطوب را دوست دارد. در کنار جریان های آب در مجاورت درختان تبریزی و بید می روید. در اراضی خشک هم می روید و خشکی را تحمل می کند ولی ریشه آن مدت زیادی در آب بودن را تحمل نمی کند. آب و هوای معتدل را دوست دارد و در مناطقی که زمستان خیلی سرد دارند کمتر می روید. در اروپا و آسیا در دامنه های هیمالیا و سایر مناطق می روید. در هند در قسمت های کم ارتفاع هیمالیا از کشمیر تا نپال و سایر مناطق آن انتشار دارد. در ایران در نواحی مختلف البرز در کرج در ارتفاع ۱۴۰۰ متر از سطح دریا در شمال ایران در گرگان، خوزستان در مسجد سلیمان، خراسان در خرب بالا، لرستان در شهبازان در ارتفاع ۵۰۰ متر از سطح دریا و در بلوچستان همه جا در کنار جریان های آب دیده می شود.

 

همچنین بخوانید : خواص گیاه نی جارو را بشناسیم

 

ترکیبات شیمیایی نی هندی را بدانیم.

در گیاه و در ساقه زیرزمینی آن در حدود ۰/۰۲۸ درصد ماده گرمین یا دوناکسین وجود دارد. به علاوه یک آلکالوئید جدید به نام دوناکساریم در آن مشخص شده است. گرامین هایدرو کلراید در خرگوش فشار خون را بالا می برد و موجب انقباض روده ها و رحم در خرگوش می شود. در دوز محدود ماده گرامین موجب افزایش فشار خون در سگ ها می شود ولی اگر مقدار زیاد مصرف شود فشار خون پایین می افتد. عمل گرامین شبیه عمل دی پزودو افدرین است.

خواص نی هندی را بدانیم

در چین معتقدند که ساقه زیرزمینی گیاه ترشح شیر را کاهش می دهد. در برمه از ریشه آن به عنوان مدر استفاده می شود. جوشانده اعضای زیرزمینی گیاه به مقدار ۲۰ گرم در هزار گرم آب خاصیت مدر و نرم کننده دارد و ترشحات قاعدگی را افزایش می دهد. چون ترشح شیر را کاهش می دهد و قطع می کند در مواردی که نمی خواهند پستان شیر بدهد یا در مواردی که به علل بیماری قطع ترشح شیر لازم می شود از این جوشانده استفاده می شود. مصرف این گیاه باید با احتیاط در حد مجاز و با نظارت پزشک انجام گیرد.

 

معجون شیر افزا

معجون شیر افزا را با خواص زیاد کننده شیر مادران، بدون هیچ اسانس و افزودنی شیمیایی، از فروشگاه انجمن دندانپزشکی کودکان تهیه نمایید.

خرید معجون شیر افزا